Tasarruf Finansman Sözleşmesi Nedir?

Birevim; her geçen gün daha da popüler olan bir firma! Ev, araba veya işyeri sahibi olmak isteyen tüketicilere gerekli finansman desteğini Birevim sağlıyor. Birevim’in diğer taksitle ev veya araba satın alma yöntemlerine kıyasla birçok avantajı bulunuyor. Faizsiz finansman sektörünün en başarılı temsilcilerinden birisi olan Birevim; tüketicilerin hem faizsiz hem de peşinatsız ev veya araba sahibi olmasını mümkün kılıyor.

birevim peşinatsız ev

Birevim; sayısız avantajı ile dikkat çekiyor. Faizsiz sistemler haricinde tüketicinin bütçesine uygun ödeme gruplarına katılmasını mümkün kılıyor. Dar ve orta gelirli vatandaşların gayrimenkul sahibi olmasını destekleyen Birevim; tüketicilerin ödeme yapmakta zorlandığı dönemlerde onlara birtakım kolaylıklar sağlıyor. Bir başka deyişle, tüketicilerin taksitleri erteleniyor. Sonuç olarak, Birevim ile ev, araba ve işyeri sahibi olmak bir hayli avantajlı!

Finansman Sözleşmesi Ne Anlama Gelir?

Birevim’in sektöre kazandırdığı terimlerden birisi de tasarruf finansman sözleşmesi! Bu sözleşmenin ortaya çıkışı 2021 yılıyla beraber olmuştur. Bir süredir tasarrufa dayalı faizsiz finansman imkanı sunan şirketlerin devlet güvencesi alarak yasal hale geleceği ifade ediliyordu. Bu noktada, yapılan çalışmaların bir neticesi olarak, 2021 yılının Mart ayında TBMM tarafından kabul edilerek Resmi Gazete’de yayımlanan bir yasa çıkarılmış oldu.

Tasarruf finansman sözleşmesi; Finansal Kiralama, Faktöring ve Finansman Şirketleri Kanunu ile beraber Resmi Gazete’de kendisine yer bularak gerekli tanımı elde etmiştir. Bu sözleşme; tahmin edilebileceği üzere faizsiz finansman esaslarına göre düzenlenmiştir. Bu sözleşme sayesinde Birevim başta olmak üzere birçok faizsiz finans şirketinin BDDK denetimine girdiğini söylemek gerekir.

Tasarruf finansman sözleşmesi nedir sorusu birçok tüketicinin aklında bulunur. Belirli bir tasarruf tutarının ve duruma göre önceden belirlenmiş şartların yerine getirilmesi halinde müşteriye ev, taşıt ve işyeri için finansman kullanma hakkını veren bir sözleşmedir. Bunun yanı sıra, tasarruf finansman sözleşmesi; Birevim gibi şirketlere de birtakım haklar sunar. Tüketicilerin havuzda birikmiş tasarruf tutarlarını yönetme hakkı faizsiz finansman sunan şirketlere verilir. Ayrıca, Birevim gibi şirketlerin organizasyon ücreti almaları da bu sözleşme ile yasal hale gelir. Ancak, şirketin geri ödeme ve finansman kullandırma yükümlülükleri ile organizasyon ücreti almalarına hak tanınır.

Tasarruf Finansman Sözleşmesi Hangi Kavramlar ile Yakından Alakalıdır?

Tasarruf finansman sözleşmesi; faizsiz finansman esaslarının devlet tarafından güvence altına alınmasıyla oluşturulmuş bir sözleşmedir. Bunun yanı sıra, tasarruf finansman maliyeti de bu sözleşme ile belirlenir. Tasarruf finansman sözleşmesi kapsamında daha önceden belirlenmiş şartların gerçekleşmesi halinde konut, işyeri ve taşıt sahibi olmak adına belirli bir süreyle tasarruf edilmesi, şirket bünyesinde bulunan tüketicilere finansman kullandırılması, havuzda toplanan tasarrufların yönetilmesi; tasarruf finansman maliyeti ile yakından alakalıdır.

Tasarruf finansman sözleşmesi sayesinde şirketlerin organizasyon bedeli alması yasallaşmıştır. Organizasyon ücretinin ne kadar olacağı ise tüketicinin satın almak istediği gayrimenkule veya arabaya göre farklılık gösterir.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code

five × 5 =