Taşıt Kredisi Hesaplama, Taşıt Kredisi Hesaplama Nasıl Yapılır?

Bizler hep bir hedef peşinde koşmuşuzdur. Genelde bu hedefler ihtiyaç veya zevk olarak ayrılmıştır. Ancak bazı durumlar vardır ki geçmiş yıllardan bu günümüze sabit kalmıştır. Tabii bu ihtiyacından hem zevk hem de ihtiyaç için olanı mevcuttur. Bu ihtiyacın adı ise “taşıt“. Taşıtlar geçmişte tabii ki daha farklıydı. Ancak şu an ihtiyaçlarımızdan ziyade, farklı seçeneklerle zevklerimizin için de mevcutlar. Bu konuda da tabii ki alım gücü çok önemli ancak bir gerçek var ki alım gücü geçmiş yıllara oranla düştü, neticesinde dünyada her geçen gün bir şeyler sahibi olmak zorlaşıyor. Özellikle dünyayı kötü anlamda etkisi altına alan Korona virüs salgını birçok ekonomik noktayı zorlaştırdı. Biz de bu zorlukta bir taşıt sahibi olmak istiyorsak taşıt kredisine başvurabilir, gerek ihtiyaçlarımızı yerine getirebilir, gerek ise hayallerimizi gerçekleştirebiliriz.

birevim peşinatsız ev

Taşıt Kredisi İçin Özel Bir Taşıta Sahip Olmam Gerekir mi?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi, taşıt ihtiyacımız gerek ihtiyaçtan gerek ise zevkten olabiliyor, hatta bazılarımız alım-satım ile ticaret bile yapabiliriz. Ancak bu konuda akıllara gelen soru ise taşıt kredisi için taşıtın uygun olma mecburiyeti var mıdır? Taşıt kredisi talebinde bulunurken banka sizi gerek model, gerek marka, gerek kilometre veya birçok farklılık gösteren durumlar kapsamına sokmamaktadır. Neticesinde seçmiş olacağınız ve taşıt kredisi ihtiyacınızı duyacağınız aracın belli bir banka kapsamına uyma zorunluluğu asla ama asla yoktur. Bu nedenle seçmiş olduğunuz herhangi bir taşıt, bankalar taşıt kredisi kurallarına uymaktadır.

Taşıt Kredisi Talebimi Nasıl Gerçekleştirebilirim?

Taşıt kredisi ihtiyaç halinde gerçekleştirmek doğrudur. Neticesinde çekeceğiniz kredinin geri ödemesi ek olarak yansıtılmaktadır. Bunu da taşıt kredisi hesaplama sistemi yapar, e durum böyle olunca da dikkatli adım atmak gerekir. Taşıt kredisi talebini gerçekleştirmek için, öncelikle maddi durumunuza uygun gitmeniz gerekir. Bunun için ise isteyeceğiniz taşıtın rakamı çok önemli olacaktır. Uygun rakam yaptığınız ve gelir- gider tablonuzu o rakama denk getirebilirseniz yapacağınız şeyler çok basit olacaktır. Öncelikle anlaşmalı bir bankaya gidip kredi çıkıyor mu veya çıkmıyor mu diye hakkınızı iş uzmanına sorun. Hak çıkıyorsa, T.C kimlik fotokopiniz, aylık maaş bordro fotokopiniz ve talep edilirse ön ödeminizi yapmanız halinde bu konu çok basit bir şekilde gerçekleştirilebilecektir.

Taşıt Kredi Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Taşıt kredisi hesaplaması en önemli noktalardan biridir, neticesinde ödeyeceğiniz tutar sizin her şeyinizi belirler. Sistemlerde genelde vade uzadığında faiz düşer, vade kısaldığında ise faiz artar. Ancak total bir hesap yaptığımızda vade uzatmak bizim her zaman cebimizden ekstra olarak daha çok para çıkmasına neden olur. Örnek olarak; 200.000 Türk Lirası olan bir taşıt kredisi talebiniz olursa, 12 ay vadede 1.45 faiz oranı olur, 120 ay vade olursa 1.95 seviyesinde olabilir. Tabii bu da ödemelerinizi bir hayli zorlaştırabilir. Bu yüzden sizlerde vadeyi kısa tutarsanız ekstra ödemeyi daha az yaparsınız.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code

17 + seventeen =