Tatil Kredisi Faiz Oranları

Öncelik ile krediler hayatımızda çok önemli bir yer sahibidir. Bu önemin sebebi tüm girişimcilerin nerede ise tamamı, yatırım yapmak isteyenler evlenmek isteyenler. Araç almak isteyenler, konut almak isteyenler tamamı olmasa da büyük bir çoğunluğu kredi ile bu işlemlerini yapmaktadırlar. Bu açıdan değerlendirildiğinde bankalar ülkelerin lokomotif sektörü olarak adlandırılabilir.

birevim peşinatsız ev

Bankaların olmaması veya çalışmamaları gibi bir hayal kurulacak olur ise ülke içerisinde önemli bir likit açığı meydana geleceği ön görülebilir.  Bankalar bu likit sorununu çözmek maksadı ile kar amacı ile kurulmuş işletmelerdir. Bu banka modelini devletler de takip etmektedir. Devlet de bazen vatandaşlarına kredi sağlamakta ve bu krediyi geri toplamaktadır.

Kredi Almak için Ön Şartlar

Bankalar faiz sistemi ile çalışmaktadırlar. Bu sistem ihtiyaç duyulan miktarın ihtiyaç sahibine belli bir faiz oranı ve belli bir vade ile anlaşmaya dayalı periyotlar ile verilen finans desteğidir. Bu finans desteği veren banka faiz alarak kar amacı gütmektedir. Bu çerçeve de bankalar arasında faiz farkları bulunmaktadır.

Banka kredi vereceği kişide bazı temel şartlar aramaktadır Bu şartları sıralayacak olur isek;

 • Türk vatandaşı olmak
 • 18 yaşını tamamlamış olmak
 • Sigortalı bir işte çalışıyor olmak
 • Kredi notu almak istediği krediyi karşılıyor olmak
 • Gerektiğinde kefil göstermek

Gibi temel olarak istenilen şartlar çerçevesinde krediler değerlendirilir. Uygun görülen kimselere kredi ödemesi yapılmaktadır.

Kredi Çeşitleri Nelerdir?

Bankalar insanların ihtiyaçları doğrultusunda özel krediler vermektedir. Bu ihtiyaca özel krediler genel kredilere oranla daha cazip veya daha uygun ödeme koşulları içerebilir. Bu maksat ile ihtiyacımızın adını tam olarak belirleyerek kredi başvurusu yapmak oldukça bizim için uygun olacaktır. Bunun dışında maliyet biraz yüksek olabilir. Bankalar ihtiyaçlara göre çeşitli krediler sunmaktadır. Bunları sıralayacak olur isek;

 • Konut kredisi
 • İhtiyaç kredisi
 • Tatil kredisi
 • Bedelli askerlik kredisi
 • Araç kredisi
 • Genç girişimci kredisi
 • Bayram kredisi
 • Yılbaşı kredisi
 • Borç kapama kredisi
 • İpotekli kredi
 • Emekli kredisi
 • Memur kredisi
 • Kredi kartı borç kapama kredisi

Gibi bankaların vermiş olduğu krediler bulunmaktadır. Bu krediler kendi içinde özel olan kredilerdir. Farklı maksatlar ile kullanılması uygun olmamaktadır.

Tatil Kredisi Nedir?

Son zamanlarda Avrupa da yaşayan insanların kullanmış oldukları bir kredi çeşidi ülkemizde kullanılmaya başlanmıştır. Bu kredi tatil kredisidir. Tatil kredisi, tatile çıkmak isteyip de nakit sıkıntısı yaşayan kişilerin almış olduğu bir kredi çeşididir. Bu kredi kendi içinde kural ve şartlar içeren bir kredidir. Limitleri bir tatilde ihtiyaç olabilecek miktarlar ile sınırlandırılmıştır.

Bir tatil kredisinden beklenti 100 binlerce TL olmamalıdır. Krediler limit belirleme sürecinde yapılabilecek en lüks tatil ve gelir durumları baz alınarak belirlenmektedir. Yaz aylarında birçok insanın tatile gideceğini bilen bankalar bu konuda rekabete girerek faiz oranlarında bir miktar indirim yapmaktadırlar. Bu açıdan farklı bir ihtiyaç sebebi ile kredi gereksinimi duyulduğunda uygun olan kredinin alınması ihtiyaç sahibi için uygun olacaktır.

Tatil Kredisi Şartları Nelerdir?

Tatil kredisi almak için bazı şartların oluşması veya yerine getirilmesi gerekmektedir.  Bu şartları sıralayacak olursak;

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
 • 18 yaşını tamamlamış olmak
 • Sigortalı bir işte en az 1 yıldır çalışıyor olmak,
 • Kredi notunun tatil kredisi almaya yetiyor olması,
 • Her hangi bir haciz veya takip işlemi yaşıyor olmamak,
 • Kredi başvuru esnasında nüfus cüzdanı veya kendini ibraz edebilecek bir belge sunmak,
 • kredi başvuru esnasında gelir belgesi ibraz etmek,

Adrese dayalı sistemde oturulan yerin gözükmesi veya sisteme halen kayıt yapılmamış ise elektrik, su veya doğalgaz faturalarından birinin ibraz edilmesi gerekmektedir. Bu şartlardan biri veya birkaçının beyan edilememesi durumunda kredi talep işlemi olumsuz olarak sonlandırılacaktır. Bu belgelerin verilmesi kredinin kesinlik ile çıkacağı anlamı taşımamaktadır. Kredinin verilip verilmeyeceği ile ilgili son karar banka şubesi tarafından verilmektedir.

Faiz Neye Göre Değişmektedir?

Tatil kredisi ile ilgili en fazla merak edilen konuların başında tatil kredisi faiz oranları gelmektedir. Bu borçlanmanın altına girecek olan kişiler su kredinin en cazip bir şekilde alınmasının yollarını aramaktadırlar. Tatil kredisinin faiz oranları;

-Yılın kredi alınacak zamanına göre

-Alınacak Miktara göre,

-Yapılacak vade sayısına göre,

-Talep edilen bankaya göre değişiklik göstermektedir. Şuan piyasadaki tatil kredisi oranları 1,90 ile 2,02 arasında değişiklik göstermektedir. Bu değişiklik bankalar arasında ki rekabet dolayısı ile oluşmaktadır. Bankalardan kredi alırken faiz onanları ile birlikte genel maliyetin de kontrol erilmesi gerekmektedir. Bankalar kredi faiz oranlarını bazen düşük göstermek de fakat masrafları yüksek almaktadır. Bu gibi durumlarda belki faiz oranı kağıt üzerinde yüksek gözükse de genel anlamda maliyet daha fazla olabilir.

Kredinin Ödenmemesi Durumunda Neler Yapılmalıdır?

Tatil kredisi alınması durumunda vadesi geldikçe ödemenin yapılması gerekmektedir. Bu anlamda ödemelerin gecikmesi durumunda bazı bankalar görüşülmesi durumunda taksit erteleme işlemi yapabilmektedir. Bankaya taksitinin gecikeceğini söylemeden beklemek oldukça riskli bir durumdur. Bu durumda hakkımızda takip işlemleri başlatılabilir. Takip işlemlerinin ardından ödeme yapılmamak da ısrar edilmesi durumunda icra işlemleri başlatılmaktadır.

Bu durum oldukça sıkıntılı bir süreçtir. İcra işlemleri başlatılması ile mevcut borcumuz yaklaşık 2 katına çıkmaktadır. Bu borcun yükselmesinin yanın da evimize veya iş yerimize gelecek olan icra memurları oldukça can sıkıcı olabilir. Bu risklerin göz önünde bulundurulması ile almış olduğumuz kredinin ödemesinin zamanın da yapılması, eğer yapılamama gibi bir duru söz konusu olması durumunda banka yetkilileri ile temasa geçilmesi yararımıza olacaktır. Hayatımız boyunca birçok kez krediye ihtiyacımız olacağı kesindir bu açıdan ödemelerin zamanında yapılması gelecek açısından da oldukça önemlidir.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code

9 + 8 =