TDFF Nedir?

TDFF yani Tasarrufa dayalı faizsiz finans sisteminin ortaya çıkışı 1990’lı yıllara dayanır. Bu sistem o tarihlerden itibaren ülkemizde aktif bir şekilde kullanılmaya devam edilmiştir. Uluslararası anlamda konuya bakıldığında ise, ulusal çapta biraz daha eski olduğunu belirtmek doğru olacaktır. Günümüzde halen çok sayıda ülkede aktif bir şekilde kullanılmaya devam edilen bir sistem haline gelmiştir. Türkiye’de de finans desteği arayan kişilerin yakından takip ettiği bir sistem olarak bilinir.

birevim peşinatsız ev

Özellikle konut kredisinde var olan faiz artışları nedeniyle adını daha fazla duyuran bir sistem haline gelmiştir. Bu şekilde daha büyük bir kitle tarafından aralıksız olarak kullanılmaya devam edildi. Günümüzde de en büyük yükselişlerden birini yapmaya devam etmektedir. Bu sistem sayesinde sayıları yüzbinleri bulan vatandaşlar çok daha rahat bir şekilde konut sahibi olabilir.

Faizsiz Konut Sahibi Olma

Tasarrufa dayalı faizsiz finans sistemi ise, kişilere faiz ödemeden mülk sahibi olmalarına yardımcı olur. Bu sistem temel olarak imece usulüne dayanır. Sisteme kayıt olan kişiler belirli gruplar içinde toplanır. Oluşturulan bu gruplardaki ödeme sistemi ise farklı şekilde tutulmaktadır. Bu şekilde aylık olarak daha düşük ücretler üzerinden de ev alımını mümkün bir hale getirmiştir. Sistem grupta bulunan herkesin istediği konutu almasına neden olur. Böylelikle kesinlikle faiz ödemesi yapmadan herkes istediği konutun sahibi olabilmektedir.

Bu uygulama çekiliş esasına bağlı olarak devam eder. Her ay olmak üzere çekilişler düzenli bir şekilde yapılmaktadır. Bu da aylık olarak toplanan miktarın çekilişte kazanan kişiye konut alacağını garanti eder. Bu sistem tercihlere bağlı olarak katılımcıları kabul eder. Bazı firmalar bu durumda bazı ekstra detaylar talep edebilir. Gerekli detayları öğrenebilmek için firma ile görüşme yapmak yeterli olacaktır.

Günümüzde birikim yapmadan konut sahibi olmak son derece zor olduğundan dolayı bu sistem daha çok ön plana çıkmıştır. Aynı zamanda faizsiz olduğundan dolayı ev sahibi olmak isteyenlerin dikkatini çeker. İlerleyen zamanlarda bu sisteme olan katılımın biraz daha artması bekleniyor. Özellikle konut alma konusunda yeni imkanlarla tanışmak isteyenler bu sistemi tercih edebilirler.

birevim
Paylaş

5 Comments

  1. Nurcan Kaya Reply

    TDFF’yi hiç bilmiyordum açılımını da tahmin edemezdim, güzel açıklayıcı bir yazı olmuş ellerinize sağlık 🙂

  2. Abdullah Korkmaz Reply

    Bu tarz faizsiz sistemler hakkında bir yasallaştırma geliyor sanırım haberlerde öyle gördüm, yasallaşınca daha da iyi olacaktır

  3. İsmail Çelik Reply

    Bu tarz sistemlerde isim kaybettiriyor bence, faizsiz ev-araba sistemleri diyerek kısaltmaları çok daha iyi olur 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code

10 + 13 =