TOKİ Başvurusu Nasıl Yapılır? Şartları Nedir?

Herkesin hayali başlarını sokabilecekleri bir ev sahibi olmaktır. Ev almaya karar veren kişilerin yöneldikleri seçeneklerin başında TOKİ gelmektedir. Pandemi salgını ve ekonomik koşullar göz önünde bulundurulduğunda zaten zor olan ev sahibi olma süreci biraz daha zorlaştı denebilir. Ancak merak etmeyin. Yine de TOKİ sayesinde düşük taksit bedelleri ödeyerek ev sahibi olabilirsiniz. Her ay biraz tasarruf ederek hayalinizdeki eve TOKİ ile kavuşmanız mümkündür. TOKİ 1924 yılında kurulmuştur. Düşük gelire sahip olan kişilerin daha çok tercih ettiği TOKİ evlerinin pek çok avantajı bulunmaktadır.

birevim peşinatsız ev

TOKİ’ye Başvuru Yapmak için Hangi Şartların Yerine Getirilmesi Gerekiyor?

Toki başvurusu yapmak isteyen kişinin her şeyden önce T.C. vatandaşı olması isteniyor. Ayrıca TOKİ projesinin bulunduğu il ya da ilçe içinde en az 1 seneden beri ikamet etmeniz isteniyor. Projenin bulunduğu il nüfusuna kayıtlı olmanız halinde başvurunuz daha kolay gerçekleşir. Şehit aileler, vazife malulları ile dul ve yetimler için bu şart değişiklik göstermektedir. Kişilerin proje illerinde 1 sene değil en az 3 seneden beri ikamet ediyor olması gerekir. Ayrıca il nüfusuna kayıtlı olunması zorunluluğu bulunmaktadır.

TOKİ başvurusu yapmak isteyen aile hane halkının toplam geliri en az 5 bin 500 TL ve üzeri olması gerekir. Projenin İstanbul’da olması halinde gelir miktarı en az 6 bin TL olarak belirlenmiştir. Başvuru yapacak olan kişilerin en az 25 yaşında olması istenir. Eşi vefat edenler, çocuklu bayanlar için ise herhangi bir yaş sınırı bulunmamaktadır.

TOKİ Başvurusunu Yapmak İsteyenlere Öneriler

Eğer aklınızda TOKİ’ye başvuru yapmak gibi bir durum varsa, öncelikle başvuru yapmak için ilan edilen güncel tarihleri takip etmeniz gerekir. Belirtilen tarihlerin dışında başvuru yapmanız mümkün değildir. Yalnızca TOKİ’nin değil aynı zamanda bankaların da ilan ettikleri tarihleri takip etmeniz önem taşır. Başvuru yapmak için başvuru belgelerinizin yanınızda olması şarttır. TC kimlik belgesi dışında engelli iseniz engelli ve yaşlı hizmetler genel müdürlüğünden alınması gereken sağlık heyeti raporunuzun da olması gerekir. Dul, yetim, şehit ailesi, harp ve vazife malulü olanlar ise mutlaka hak sahipliği belgesi ile başvurularını yapacaklardır. Sağlık heyeti raporu en az engelli seviyesi yüzde 40 olanlar için geçerlidir. Emekli olup da başvuru yapmak isteyen kişiler kimlik kartı ve emekliliklerini belgeleyen evrak ile birlikte başvurularını tamamlayabilirler.

Belgesi eksik olan kişilerin yaptıkları başvurular geçerli olmayacaktır. Belgelerinizi tamamladıktan sonra internet adresi üzerinden, bulunduğunuz yerden başvuru işlemlerini tamamlayabilirsiniz. Salgın nedeni ile gerekmedikçe insanların evden çıkmaması için her konuda yapıldığı gibi TOKİ başvuruşu konusunda da gerekli ayarlamalar ve düzenlemeler yapılmıştır. Haydi, TOKİ ile siz de ev sahibi olmak için şansınızı deneyin!

birevim
Paylaş

8 Comments

 1. Çiğdem Güneş Reply

  Toki başvuruları her sene mi yapılıyor yoksa şu an kura yok ama başvuru yapabiliyor muyuz?

  1. admin Reply

   Merhaba Çiğdem Hanım,
   Başvuru yapılabilmesi için bir projeye başlandığının duyurulması gerekmektedir ve başvuru tarihleri ilan edilmesi gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code

19 − 18 =