TOKİ Faizsiz Konut Kredisi Şartları Nelerdir?

Günümüz şartlarında ev sahibi olmak uzak bir hayal gibi görünüyor. Özellikle konur kredi faizlerinin artışından sonra vatandaşlar nasıl ev sahibi olacaklarını kara kara düşünüyorlar. Bankaların kullandırdıkları çeşitli faiz oranları ve konut kredileri arasından en uygun olanını seçmeye çalışan vatandaşlar, ev sahibi olma hayallerine de ulaşmak için yıllarca kredi ödemek zorunda kalıyorlar.

birevim peşinatsız ev

Ancak bazı durumlarda faizsiz konut kredisi kullanmak da mümkün olabiliyor. TOKİ’nin bu konuda yaptığı bir çalışma var. Faizsiz konut kredisi kullandırma konusunda bilgileri yazımızda bulabilirsiniz.

Toplu Konut İdaresi (TOKİ) bazı özel durumlar için düşük fiyatla ve faizsiz konut kredisi kullandırma yoluna gidiyor. Tabi bu şekilde ev almak isteyenler için bazı ön koşullar bulunmakta. TOKİ’nin kendi projelerinden ev almak şartı aranan ilk ilk özellik.

Kimler Yararlanabilir?

Şehit aileleri, harp ve vazife malülleri, dul ve yetimlere faizsiz olarak konut kredisi verilebiliyor. TOKİ faizsiz konut kredisinden yaralnmak için T.C. Sosyal Güvenlik Kurumu Emeklilik İşleri Genel Müdürlüğü biriminden hak sahibi olduğuna dair alınan belge ile başvurunuzu yapabilirsiniz. Başvurunuzu Ziraat Bankası üzerinden yapıyorsunuz. TOKİ’nin konu ile ilgili olarak Resmi Gazete’de yayınladığı ilan aşağıdaki gibi;

MADDE 1 – 13/2/2014 tarihli ve 28912 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Toplu Konut İdaresi Tarafından Şehit Ailelerine, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimlerine Açılacak Faizsiz Konut Kredisi Hakkındaki Yönetmeliğin 9 uncu maddesinin on ikinci fıkrasından sonra gelmek üzere aşağıdaki fıkra eklenmiştir. “(13) 15/8/2016 tarihli ve 670 sayılı Olağanüstü Hal Kapsamında Alınması Gereken Tedbirler Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamenin 9 uncu maddesi kapsamına girenlerden Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından hak sahipliği belgesi verilen, ancak anılan Kurumca aylık bağlanamayan kişilere faizsiz olarak kullandırılacak olan kredi tutarının geri ödemesi, Kurumca aylık bağlanma şartı aranmaksızın esas alınan en düşük maluliyet derecesinin karşılığı olan aylığın 1/4’ü oranına denk gelen tutar, başlangıç taksiti olarak kabul edilir. Taksit tutarı, her altı aylık dönemin başında (Ocak-Temmuz) bir önceki altı aylık dönemdeki memur maaşlarında yapılan artış oranı dikkate alınarak kredi kullanma tarihine bakılmaksızın, İdarece her dönem için yeniden hesaplanır ve krediyi kullananlar tarafından aylık olarak borç bitinceye kadar bankaya yatırılır.”

MADDE 2 – Bu Yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3 – Bu Yönetmelik hükümlerini Toplu Konut İdaresi Başkanı yürütür.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code

nineteen − 8 =