TOKİ İstanbul ve Ankara Kura Çekimi Ne Zaman?

Gelecek planlamasında en önemli yer tutan şeylerden bir tanesi şüphesiz ev sahibi olmaktır. Günümüz koşulları düşünüldüğü zaman insanların ev sahibi olması kolay değildir. TOKİ sayesinde ev sahibi olmayı kolaylaştırabilirsiniz. Aylık düşük miktarda kira öder gibi taksitler ödeyerek kendi evinizin sahibi olabilir, hayallerinize kavuşabilirsiniz. Ev sahibi olmak isteyenlerin en çok tercih ettikleri sistem TOKİ Ankara ve İstanbul gibi büyük şehirler başta olmak üzere, Türkiye’nin çeşitli yerlerinde projeler sunarak insanları ev sahibi yapıyor.

birevim peşinatsız ev

Pandemi Nedeni ile TOKİ Çekilişlerinde Değişiklik Oldu

Bütün dünyayı etkisi altına alan COVID 19 salgını, TOKI çekilişlerinin de değişmesine neden oldu. Kurum 24 Şubat’ta çekilişin yapılacağını duyurmuştu. Salgına karşı önlem olarak çekilişlerin internet ortamında yapılmasına karar verilmiştir. İnsanların evlerinden bile çıkmalarına gerek kalmadan çekilişleri takip etmesi mümkün olmuştur. TOKİ çekilişlerini takip etmek için insanların TOKİ sosyal mecralarını takip etmesi yeterli olacaktır. Twitter, Facebook ve Youtube üzerinden çekilişlerin durumunu öğrenebilir, çekilişi canlı olarak izleyebilirsiniz. Düşük ve orta gelire sahip insanların tercih ettikleri TOKİ projeleri, en avantajlı şekilde ev sahibi olmanızı sağlayacak. Yatay mimari anlayışına saygı duyan ve güçlü komşuluk bağlarının kurulmasını amaçlayan TOKİ, 81 ilde proje düzenler. Projelerden 2+1 3+1 seçenekleri arasında tercih yapılabilir. Toplam 221 sosyal konut projesinin çekilişinin yapılması için takvim belirlenmiştir.

İlçelere Göre TOKİ Çekiliş Zamanları Nedir?

TC kimlik no ile birlikte TOKİ resmi internet sitesinden de TOKİ çekilişlerinin ne zaman yapılacağını takip edebilirsiniz. Hazırlanan takvime göre, ilçe bazında aşağıdaki tarihlerde çekiliş yapılması planlanmaktadır:

 • İstanbul İli, Tuzla İlçesi için 16 Mart 2020, Saat 11,
 • İstanbul İli, Arnavutköy İlçesi için 18 Mart 2020, Saat 10,
 • İstanbul İli, Başakşehir İlçesi için 20 Mart 2020, Saat 10’da çekilişlerin yapılması planlanmaktadır.

Ankara için çekilişlerin 26 Haziran ile 29 Haziran arasında yapılması planlanmaktadır. Ankara çekilişleri 3 farklı ilçe için yapılacaktır. Çubuk, Nallıhan ve Beypazarı için yapılacak olan çekilişlerin, İstanbul için olduğu gibi internet üzerinden takip edilmesi mümkündür.

TOKİ Başvurusunu Yapmak için Şartlar Nelerdir?

TOKİ’ye başvuru yaparak ev sahibi olmak isterseniz, yerine getirmeniz gereken bazı şartların bulunduğunu bilmenizde fayda var. Her şeyden önce T.C. vatandaşı değilseniz başvuru yapmanız mümkün değildir. Başvuru yapmak isteyen kişilerin yaşının en az 25 olması gerekir. Ancak başvuruda bulunan  kişinin eşi vefat ettiyse yaş şartı aranmaksızın başvurusunu yapabilecektir. Kişilerin başvuru yaptıkları ilde en az 1 sene boyunca yaşamış olması şartı aranır. Şehit yakınları, malüller ve dul ile yetimler için en az 3 sene boyunca başvuru yapılan yerde yaşama şartı vardır. Bu şartların yerine getirilmemesi durumuna yapılan başvurular değerlendirmeye alınmaz.

birevim
Paylaş

8 Comments

  1. admin Reply

   Merhaba Mustafa Bey,
   Yeni kura çekilişleri ve kayıtları için sitemizi takipte kalın , güncel bilgileri sizlerle paylaşıyor olacağız.

 1. Buse Kara Reply

  Tokinin bu tarz çekilişleri için sitenizi takip ediyorum ve sitenizden yeni bir bilgi geldiğinde mail bilgisi alma gibi bir şansımız var mı? Bu tarz bir bülten aboneliğiniz varsa kayıt olmak isterim

  1. admin Reply

   Merhaba Buse Hanım,
   Çekiliş bilgilerini edinmeniz için sitemizi takip edebilirsiniz. Site aboneliğimiz yoktur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code

eleven − two =