TOKİ’den Askerlere Konut Önceliği!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan uzun zamandır bir askerlik sisteminin değişeceği ve askerlere bazı konularda ayrıcalıklar tanınacağı ile çeşitli yerlerde açıklamalarda bulunmaktadır. Bu açıklamalar ile birlikte harekete geçen hükümet yetkilileri tasarıyı hazırlanmış ve Cumhurbaşkanının onayı akabinde TBMM Genel Kurul ‘una gönderilmiş bulunmaktadır. Bu sistemin temel mantığında bedelli askerlik yapmayan askerlerimize bazı konularda kolaylıklar sağlanması üzerinedir. Bu sosyal haklardan belki de en dikkat çekeni TOKİ’den Askerlere Konut Önceliği! Konusudur denilebilir.

birevim peşinatsız ev

Bu sistemin getirmiş olduğu güzellikler arasında bir dikkat çeken husus da TOKİ’den Askerlere Konut Önceliği! ile birlikte askerlik süresinin 6 aya düşmesi ve bu süre zarfında asgari ücretten az olmamak şartı ile askerlerimize para ödenmesi yeniliğidir.

Askerliğini yapmış vatandaşa verilen haklar TOKİ’den Askerlere Konut Önceliği!, askerliğin kısalması ile de sınırlı kalmamaktadır. Bunların yanı sıra iş kurma kredisi ile askerlik sonrasında kullanacakları bir kredi, askerin arkasında bıraktığı muhtaç ailesine yardım, toplu taşıma da ise ücretsiz ulaşım gene bu yenilikler içinde bulunmaktadır.

İŞ KURMA KREDİSİ VE TOKİ

Bu yenilikleri madde madde sıralayacak olur isek

  • TOKİ ‘de ev sahibi olmak isteyen için öncelik tanınması,
  • Devlet bankalarınca kuracakları iş ile ilgili kredi,
  • Arkasında bırakmış olduğu ailesinin muhtaç olması durumuna göre yardım,
  • Askerlik hizmeti esnasında toplu taşıma araçlarından ücretsiz yararlanma,
  • Askerliğin tamamlanması ile birlikte bireyin sigortası ile ilgili kolaylıklar sağlanması,
  • Asgari ücretten az olmamak kaydı ile maaş bağlanması konuları bulunmaktadır.

BİR BAŞKA YENİLİK BEDELLİ ASKERLİK

Yeniliklerin kapsamı her ne kadar da askerliğini yapacak olanları kapsıyor gibi görünse de diğer vatandaşlarında mutlu olacakları bazı düzenlemeler yapılmıştır. Bunların başında sürekli bedelli askerlik uygulamasıdır.

GÜVENLİK ZAFİYETİ OLMAYACAK

Bedelli askerliğin devamlı olması ve askerlik süresinin 6 aya düşmesi ile birlikte insanların aklına güvenlik zafiyeti oluşup oluşmayacağı gelmektedir. Yetkililer tarafından yapılan açıklama da her türlü risk analiz edildiği değerlendirilmiş olup, her hangi bir güvenlik açısından risk olmadığı kamuoyuna açıklanmıştır. Bu haber ile birlikte binlerce asker terhis edilmiş bulunmaktadır.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code

12 − ten =