TOKİ’den Emekliye Ev Kampanyası – Başvurular Nereye Yapılıyor?

TOKİ emeklilere ev sahibi olma fırsatı sunmaktadır. TOKİ, Türkiye Cumhuriyeti’ne bağlı bir kuruluştur ve amacı dar ve orta gelirli vatandaşları ev sahibi yapmaktır. Emekli vatandaşların çoğu yalnızca emekli maaşlarıyla geçinen ve varsa şimdiye kadarki birikimleriyle idare eden dar ve orta gelirli vatandaş sınıfındadır. TOKİ emekliye ev avantajı sayesinde emekli vatandaşlar bütçelerini zorlamadan ev sahibi olabilir ve kira derdine girmeyerek kendi evlerinde oturabilirler. TOKİ her sene emekli bireyler için belli bir yüzdelikte kontenjan ayırmaktadır, en son %25 kontenjan ayırdıklarını belirtmişlerdir.

birevim peşinatsız ev

TOKİ’den Emekliye Ev Müjdesi

TOKİ emekliler için ev fırsatı 2019 yılında daha da fazla sunulmaktadır. TOKİ’n 55 farklı sosyal konut projesi avantajları emeklilere de sunulmaktadır ve 13 Milyon kadar ev sahibi olmak isteyen emekliyi bu fırsat ilgilendirmektedir. TOKİ, emekliler için ev başvurularının başladığını resmi internet sitesinde duyurmaktadır. TOKİ’den ev sahibi olmak isteyen emekliler kurada şansını deneyeceklerdir. Kura sonucunda olumsuz sonuç alan kişiler ise yatırdıkları bankadan başvuru ücretlerini geri alabilirler. TOKİ’nin emeklilere özel açtığı kontenjanlardan eşi vefat etmiş emekli eşleri de yararlanabilmektedir.

TOKİ Emekli Başvurusu için Belgeler

Emekli TOKİ başvuru belgeleri ile ev sahibi olacak kişi Halkbank’a kendisi başvuruda bulunmalıdır. Başvurular T.C. Kimlik Belgesi ile yapılır. Başvuru Formunu doldurup, kuruma teslim etmeye götürürken Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan Emekli Kimlik Belgesi’ni ya da emekli olduğuna dair bir belgeyi de beraberinde götürmelidir.

TOKİ Emekli Başvuru Ücretleri

Emekli TOKİ başvuru ücretleri başvuru için Halkbank’a yatırılması gereken ücretlerdir. TOKİ emekliye ev fırsatları 2+1 ve 3+1 evler için sunulmaktadır. 2+1 ev için 500 TL, 3+1 evler için 1000 TL bankaya yatırılmalıdır. Kurada ev çıkmayan emekliler yatırdıkları paraları aynı bankadan geri alabilirler.

Emeklilere TOKİ Konutları Ne Zaman Teslim Edilir?

TOKİ emekli konutları da diğer konutlar gibi kura sonucuna bağlı olarak belirlenmektedir. TOKİ emekliye ev çıktıysa eğer ilk iş hak sahiplerine sözleşme imzalatmaktır. Sözleşmeler imzalandıktan ve tüm muameleler yapıldıktan sonra 36 ay içerisinde emeklilere evleri teslim edilir.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code

seventeen + 5 =