Trampa Nedir? Nasıl Yapılır?

Trampa kelimesini birçok yerde duymuş olabilirsiniz. Kısaca karşılığı takas olan bu kelime birçok yerde farklı şekillerde kullanılmaktadır. Bir malın değiştirilmesi için kullanılmakla birlikte değiştirilecek ürün taşınır veya taşınmaz olabilir.

birevim peşinatsız ev

Bu konuda ki en önemli noktaların başında değiştirilecek olan ürünlerin birbirilerini maddi anlamda tam olarak karşılama zorunluluğu yoktur. 2 lira değere sahip bir mal ile 1 lira değeri olan bir mal takas edilebilir. Arada ki fark nakit para ile ödenebileceği gibi o farkı dolduracak farklı bir malda takasa dahil edilebilir. Bu alıcı ve satıcı arasında gerçekleşen bir durumdur. Pazarlık yapılırken karar verilir ve yapılacak olan sözleşmede detaylı bir şekilde belirtilir.

Trampa İçin İstenilen Belgeler

Trampa inşaat sektöründe genellikle kullanılan bir satış tekniğidir. Sıfır evin ikinci bir el ile veya araba ile takası gerçekleştirilir. Bu sayede insanlar evini yenileyebilir ya da bir ev sahibi olabilirler. Trampa yapılacak olan iki evinde aynı bölge olması zorunlu değildir. Birisi köyde birisi şehirde olabilir. Bu tamamen karşılıklı iki kişinin anlaşması ile alakalı bir durumdur. Trampa işleminin yapılabilmesi için sizden tapu örnekleri veya ihtiyaç olan belgeler talep edilmektedir.

  • Taraflardan son altı ayda çekilmiş fotoğraf istenir,
  • Başka birisi tarafından temsil edilecek için vekalet belgesi,
  • Tüzel kişilikler için vergi numaraları,
  • Taşınmazların tapu senetleri, tapu yoksa ada veya parsel numaraları,
  • Nüfus kağıtları veya ihtiyaç olursa pasaportlar

Trampa yapılacaksa ve bunu resmi yollar üzerinden yapmak gerekirse yukarıda ki belgelerin hazırlanması önemli olacaktır.

Trampa işlemi için belirlenen bir sözleşme vardır. Bu sözleşmede takas detaylarının tamamı yazılmalı ve altına takas yapacak kişilerin karşılıklı olarak sözleşmeye imza atmaları gerekir. Trampa harcının da işlem sırasında ödenmesi gerekir. Satıcı tarafından binde 20 harç ödemesi yapılmalıdır. Karşı taraftan da aynı oranda harç ödenmeli ve toplamda binde 40 harç ödenmelidir. Bazı özel takas durumlarında sermaye ücreti adı altında bir tahsilat yapılmaktadır. Tabi bu işlemlere gerek olmadan iki tarafta üzerlerinde ki kayıtları diğer tarafa vererek işlemi tamamlayabilir.

birevim
Paylaş

5 Comments

  1. Edanur Arslan Reply

    Günümüzde bir çok insanın kullandığı yöntemdir, para alışverişi olmadan takasa herkes sıcak bakar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code

fifteen − two =