Türkiye’de Kentsel Dönüşüm Yapılan İller

Şehirlerin belli bir görsele sahip olmaları gerekmektedir. Mimari yapı ise şehirlerin çehrelerini değiştiren ve onlara belli bir anlam katan en önemli etmenlerin başında gelmektedir. Bundan ötürü kentsel dönüşüm ülkemizde pek çok farklı ilde kendini göstermektedir. Böylelikle şehirler modern çağa uygun hale gelerek daha yaşanabilir yapıların meydana gelmesi sağlanmaktadır.

birevim peşinatsız ev

Kentsel Dönüşüm Nedir?

Kentsel dönüşüm sadece görünümün modernize edilmesi için yapılan işlemlerden biri değildir. İşlem sadece bundan ibaret olsaydı binaların sadece restore edilmeleri yeterli gelirdir. Oysaki kentsel dönüşüm neticesinde binaların yerine yenileri yapılmaktadır. Peki, kentsel dönüşüm nedir? Her şeyin olduğu gibi binaların da bir ömrü bulunmaktadır. Kentsel dönüşüm ise ömürlerinden ötürü tehlikeli hale gelen ya da afet riski taşıyan yapıların belirlenerek yenilenmeleri anlamına gelmektedir. Üstelik kentsel dönüşüm sayesinde kişilerin yaşam alanları daha sağlıklı ve konforlu hale de gelmektedir. Bu sistem devlet tarafından desteklendiği için yaşam alanları kentsel dönüşüm projelerine konu olan vatandaşlar herhangi bir mağduriyet yaşamamaktadır.

Kentsel Dönüşüm Projesi Uygulanan İller

Ülkemizde kentsel dönüşüm projeleri hemen her şehirde uygulanmaktadır. Ancak projeler ilk olarak İstanbul başta olmak üzere Ankara ve İzmir gibi büyükşehirlerde uygulanmaya başlanmıştır. Bunun nedeni büyükşehirlerde ekonomik ömrünü tamamlamış olan oldukça fazla sayıda binanın bulunmasıdır. Ayrıca büyükşehirlere yapılan göçler neticesinde çarpık kentleşme ve kaçak yapılanma gibi sorunlar da ortaya çıkmaktadır. Kentsel dönüşüm projeleri bu gibi sorunları ortadan kalkmaktadır. Günümüzde projeler ülkemizdeki her şehirde kendini göstermektedir.

Kentsel Dönüşümün Faydaları Nelerdir?

Ülkemiz sınırları içerisinde yapılan kentsel dönüşüm projelerinde pek çok farklı artı bulunmaktadır. Kentsel dönüşümün faydaları arasında güvenilir binaların inşası ilk sırayı almaktadır. Türkiye deprem bölgesi olduğu için inşası yeni yapılan binalar depreme dayanıklı olarak hazırlanmaktadır. Bunun yanı sıra kentsel dönüşüm projelerinde modern sistemlere maksimum önem verilmektedir. Böylece vatandaşlar yenilenen evlerinde temel ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri mağazalardan çocuk parklarına kadar farklı sistemlere kısa sürede erişim sağlayabilmektedir. Üstelik projeler bakanlıklar tarafından belirlendiği için vatandaşlar ev yenilemeleri sırasında barınma konusunda da sorun yaşamamaktadır.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code

three + fifteen =