Türkiye’de Konutların Kira Getirisi Arttı

Ülkemizde bir yatırım aracı ve gelir kaynağı olarak görülen konutlarla ilgili bir haber IMF tarafından duyuruldu. Yapılan haberde Uluslararası Para Fonu tarafından dünyada 63 ülkenin dahil edildiği konut fiyatlarının getiri oranlarında ki artış ve yükselişlerin durumu açıklandı.

birevim peşinatsız ev

IMF Konut İzleme Raporu 2020 yılı için üçüncü çeyrek verilerine dayanılarak yapılan açıklama da Türkiye’de ev fiyatlarında hızlı bir artışın gerçekleştiği vurgulandı. Bu fiyat artışlarının yanı sıra kiralarında aynı hızlı şekilde artığını da vurgu yapıldı. Açıklamada dünya üzerinde en hızlı şekilde kira geliri artan ülkelerden birisi durumuna geldiğimizde bu sayede gözler önüne serilmiş oldu diyebiliriz.

Konutlar Ev Sahiplerine Kazandırıyor

IMF tarafından yapılan açıklamada kira bedeli ile konut artış hızı karşılaştırıldı. Karşılaştırma işlemi için 2010 yılı tam olarak 100 puan olarak kabul edilirken, 2020 yılın üçüncü çeyreğinde bu oranın 98.1 puan olduğu aktarıldı. Düz mantıklı ve daha çık bir şekilde bunu söylemek gerekiyor son 9 yılda konut artış hızı kira artış hızının 2 puan altında kaldığı görülüyor.

Yani kısaca 9 yılda ev fiyatlarının artış oranına göre kira oranının artış miktarının daha yüksek olduğu vurgulandı. Örneğin 2010 yılında 100 bin TL olan, kira geliri 100 TL olan bir ev, 2020 yılının üçüncü çeyreğinde fiyatı 198 bine çıkarken, kira getirisi 200 TL’yi bulduğu vurgulanıyor.

Ev Alarak Kazanmak Daha Karlı Olarak Vurgulanıyor

Ülkemizde uzun süredir ev fiyatlarında ve kira fiyatlarında ciddi artışların yaşandığı biliniyor. Büyük metropollerin yanı sıra Anadolu’da ki küçük şehirlerde dahi bu durumun yaşandığı görülüyor. Aynı verinin 2015 yılında açıklanan rakamları bakıldığında konut fiyatları ile kira bedelleri karşılaştırmasında %42’lik bir fark yaşandığı görülmüştü.

Bu oran ile o yıl ülkemiz en fazla kira artışının görüldüğü ülkeler sıralamasında ilk sırada olması ile dikkat çekmişti. Bu durumun aradan beş yıl geçmesine rağmen gene aynı trendi koruduğu ancak oranın daha düşük kaldığı net bir şekilde görülüyor. Bu nedenle önümüzde ki dönemde insanların ev alma eğilimlerinin devam edeceği söylenebilir.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code

eleven − 9 =