Türkiye’nin En İyi 5 Türk Mimarı Kimdir?

Ülkemizde olduğu kadar uluslararası çapta da muazzam projelere atmış oldukları imzaları ile adından söz ettirmeyi başaran Türk mimarlar bulunmaktadır. Türkiye’nin en iyi 5 Türk mimarı unvanına layık görülen Türk mimarlar ise Murat Kader, Mehpare Evrenol, MelkanTabanlıoğlu, Enis Öncüoğlu Emre Arolat’tır.

birevim peşinatsız ev

1.Emre Arolat

Emre Arolat, Galatasaray Lisesi’nden 1982 senesinde mezun olmuş ve ardından da 1986 yılında Mimar Sinan Üniversitesi’nde Mimarlık Fakültesi’ne başlamıştır.  1992 yılında yüksek lisans derecesi ile mezun olmuştur. Emre Arolat, 1986 ve 1987 yıllarında Washington DC’de bulunan Metcalfand Associates mimarlık bürosunda çalışmasının ardından ülkemize geri dönüş yapmıştır. Sayılı mimarlar arasında yer almakta olan Emre Arolat, Türkiye’ye dönüş yapmasının ardından on dört yıl süresince çalışmalarını babası Neşet Arolat ve annesi Şaziment Arolat ile ortak olarak sürdürmüştür. Emre Arolat, 2004 yılında EAA- Emre Arolat Architecs’i ise Gonca Çırakoğlu ile birlikte kurmuş ve çalışmaları sayesinde alanlarında pek çok ödüle de layık görülmüştür.

Birevim İle Ev Almak Çok Kolay

2.Murat Kader

Murat Kader, Bolu Atatürk Lisesi’nden 1987 yılında mezun olmuş ve yine 1987 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nde öğrenime başlamıştır. Mimarlık Fakültesi’nden 1991 yılında mezun olan Murat Kader, University of Pennsylvania’da ise yüksek lisans eğitimini 1994 yılında tamamlamıştır. Murat Kader, sadece ülkemizde değil yurtdışında da büyük bir üne sahiptir. Sema Eser Özsaruhan ve Murat Kader’in kurmuş oldukları İki Design Group kapsamında çalışmalarını sürdürmektedir. Yurtiçi ve yurtdışında çalışmalarını devam ettirmekte olan Murat Kader’in projeleri arasında ise Adana Sheraton, SpineTower ve Tanzanya’da bulunan Safari City gibi çalışmalar yer almaktadır.

3.Enis Öncüoğlu

Enis Öncüoğlu, 1989 yılında ODTÜ Mimarlık Fakültesi’nden mezun olarak, Öncüoğlu Mimarlık’ta çalışmaya başlamıştır. Enis Öncüoğlu, Öncüoğlu Mimarlık’ın kurucu mimarının vefat etmesi ile 1996 yılında şirketin genel müdürlüğünü üstlenmiştir. Birçok uluslararası ve ulusal yarışmalarda jüri üyeliği yapmış olan Enis Öncüoğlu, AKIPARC ve MIPIM gibi birçok ulusal ve uluslararası konferansa da konuşmacı olarak katılmıştır. Ayrıca Enis Öncüoğlu,’nun Inter national Council of ShoppingCenters, Türk Serbest Mimarlar Derneği ve Türk Müşavir Mühendisler ve Mimarlar Birliği üyelikleri bulunmaktadır.

4.Melkan Tabanlıoğlu

MelkanTabanlıoğlu, İstanbul Teknik Üniversitesi’nde mimarlık okumuş be 1993 yılında mezun olmuş ve yine aynı yıl Metropolitan Cataunya Polietnik Üniversitesi’nin Mimarlık ve Şehircilik Master programına katılmış, eğitim almıştır. Mimarlar Odası üyesi olan Melkan Tabanlıoğlu, 1995 yılında ise Tabanlıoğlu Mimarlık’a katılmıştır. Ayrıca MelkanTabanlıoğlu, Avrupa’nın kırk yaş altı en iyi kırk mimarından biri olarak seçilmiştir.

5.Mehpare Evrenol

Mehpare Evrenol, lise eğitimini İzmir Amerikan Koleji’nde tamamlamasının ardından İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Yüksek Mimarlık Bölümü’nden 1977 senesinde mezun olmuştur. Sektörün önemli isimlerinden biri olan Mehpare Evrenol, 1982 yılına kadar Şehircilik kürsüsünde asistan olarak görev almıştır. Mehpare Evrenol, 1990 yılından itibaren de kurucusu ve yöneticisi olduğu Evrenol Mimarlık’ta görev yapmaktadır. Ayrıca Mehpare Evrenol, Akasya Acıbadem ve Bosphorus City projeleri sayesinde MIPIM’de iki ödül almayı başarmıştır.

birevim
Paylaş

5 Comments

  1. Murat Çetin Reply

    Bu Türk mimarlarımızdan yurtdışında da adını duyuranlar vardı diye hatırlıyorum gurur verici bir durum bu 🙂

  2. Ali Demir Reply

    Bir mimar öğrencisi olarak gerçekten de Türkiye’nin en iyi 5 mimarı, Enis Öncüoğlu’nun bendeki yeri ise bambaşka 🙂

  3. Bekir Can Reply

    Ülkemizi gururla temsil ettikleri için hepsine minnettarım, ancak Melkan Tabanlıoğlu’nun Avrupa’da 40 yaş altı en iyi kırk mimardan biri seçilmesi de ayrı bir başarı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code

15 − thirteen =