Uygun Faizli Konut Kredisi

Konut kredisi kullanarak ev sahibi olmayı düşünüyorsanız bunu tabiki de herkes gibi düşük faiz oranları kullanarak yapmak istersiniz. Konut kredisi faiz oranları arasından size en uygun olanını bulmak her zaman en düşük faizli orana sahip krediyi almak anlamına gelmemektedir. Çünkü kimi zaman kısa vadede biten konut kredileri size daha uygun gelebilir. Bunun nedenini anlatmadan önce bankalardaki seçeneklerin hepsini değerlendirmeniz gerektiğini söylemeliyiz. Faizi yüksek olsun ya da olmasın tüm bankaların konut kredisi fırsatları hakkında bilgilenirseniz seçim yapmanız daha da kolay hale gelecektir.

birevim peşinatsız ev

Kendinize Uygun Konut Kredisini Nasıl Bulursunuz?

Önemle vurguladığımız gibi her zaman için düşük faiz en iyi ve en uygun konut kredisi demek değildir. Çünkü bazı bankalar ek ücretlerde dolgun masraflar aldığından bunları geri ödemekte zorlanan kullanıcıya adeta yüksek faiz oranı gibi yansımaktadır. Faiz oranı sadece öğrenilmesi gereken bir tutar olarak kalmalı ve sadece bununla sınırlı olmadığı da bilinmelidir. Vade farkını ne kadar kısa süreye indirgerseniz bankaya ödeyeceğiniz kredi tutarının da o kadar az olduğunu, bu nedenle borcunu kısa sürede bitirmek isteyenlerin bu seçeneğe yöneleceğini söyleyebiliriz. Ayrıca bu şekilde aynı kredi miktarını alan 10 yıllık bir kredi ödeyenle 5 yıllık bir kredi ödeyenin toplamda çok farklı rakamlar ödediğini görebileceksiniz. 5 yıllık kredi alan bankaya çok daha az tutar vermiş olacaktır.

İpotekli Kredi Nasıl Olur?

Konut kredisi faizleri size çok geldiyse o zaman çok daha uygun olan ipotekli kredi yöntemini tercih edebilirsiniz. Bu yöntemde bankaya satın alacağınız evi ipotek ettirirsiniz ve böylece evin tüm hakları borç sonlanana kadar sizde değil bankada kalır. Bunun için en büyük problem ise kefil bulmak olabilir. Bu yöntemde karşınıza iki farklı faiz işlenecektir. Değişken faiz ve sabit fiyatlı faiz. Sabit faizli konut kredisi kullandığınız zaman her ay bankaya belli bir tutar borç ödersiniz. Değişken faizli konut kredisinde ise her ay ne kadar ödeyeceğiniz bankaya endeksli ve değişkendir.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code

four × one =