Uygun Konut Kredisi Bulununca Nasıl Adımlar İzlenmeli?

Kiradan kurtulmak istiyorsanız ve artık bir ev sahibi olmayı düşünüyorsanız ev kredisi almak doğru bir tercihtir. Özellikle düzenli geliri olanlar ve gelirini gösterebilecekler, kredi notu da iyiyse ev kredisi almak için hiç bir engelle karşılaşmazlar. Fakat tüm bu kredi süreci her ne kadar basit anlatılsa da uzun ve zahmetli olabilmektedir. Hele kendinize en uygun konut kredisi arıyorsanız o zaman çok daha zor ve uğraşlı bir sürece girdiğinizi söyleyebiliriz. Yapmanız gereken konut bulduktan sonra banka arayışına girmek olacaktır.

birevim peşinatsız ev

Bankalar bir çok kredi imkanı sunar. Konut kredilerinde de bazı bankalar özelleştirmelere gitmiştir ve kişiye özel kredi seçenekleri sunabilmektedir. Burada önemli olan sizin en uygun fiyatlı krediyi bulmanız olacaktır.

Kredi Çekilecek Banka Ekspertiz Ücreti Alıyor mu?

Bazı bankalar ekspertiz ücretini ekstra olarak isterken bazı bankalar ise ekspertiz için ayrı bir ücret talep etmiyor. Bunun için yapılması gereken tüm işlemlerin öncesinde masrafları ayrıntılı sormak gerekecek. En düşük konut kredisi bulduğunuzu düşünseniz de ekspertiz ücretleri ve dosya masrafları gibi ek ücretler eklenince ortaya daha yüksek bir fiyat gelebiliyor. Siz de bunun için ek ödemeleri önceden bilmelisiniz. Ekspert eve geldiği zaman evinizi kısa sürede değerlendirmeye alıyor ve geriye bankadan çıkacak sonucu beklemek kalıyor. Bankanın değerlendirmeyi, ekspertizin verdiği fiyata göre yaptığını söylemiştik.

Kredi Notu Bankadan Konut Kredisi Alırken Etkili mi?

Kredi notu olarak belirttiğimiz sistem sizin kredi ödemeye elverişli bir insan olup olmadığınızı bankanın anlamasına yarayan bir sistem. Bunu da geçmiş hareketlerinizden çıkartıyor. Bankalar birbirleri arasında bu tür işlemler için alış veriş yapıyor. Yani herhangi bir bankaya olan borcunuzu kimi zaman bir başka bankanın da bilmiş olabileceğini görüyorsunuz. İşte bu sizin kredi notunuzu belirliyor. Nasıl bir ödeme geçmişiniz var, konut kredisi kullanmaya elverişli misiniz, borçlarınıza ne kadar sadıksınız ve ne kadr geç ya da erken ödüyorsunuz? Tüm bu soruların cevaplarını banka sizin geçmişinizden kredi notu olarak çıkartır ve kredi verme işlemine devam eder.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code

2 + two =