Uygun Konut Kredisi Veren Banka Nasıl Bulunur?

Geliri olan bir çalışansanız artık sizin de bir eviniz olabilir. Bunun için yapmanız gereken tek şey en düşük konut kredisi veren bankayı bulmak. Bankanın size verdiği faiz oranından, vade süresinden ve ek masraflar isteyip istememesinden bunların hepsini anlayabilirsiniz. Vade uzunluğunun kısalması demek sizin ödediğiniz miktarın azalması anlamına gelir. Çünkü vade ne kadar uzarsa bankaya verdiğiniz faiz de bir o kadar artar. Uygun konut kredisi veren bankayı bulmak için iyi bir araştırma evresinin gerektiğini bilmelisiniz.

birevim-reklam

En ucuz konut kredisi veren bankalar en düşük faizi verenler değildir. Bu sadece bir aldatma da olabilir. Çünkü faiz dışında sizden bir çok ek masraf isteyebilir. Bunlar dosya bedelleri, ekspert bedeli ve bunun gibi bir çok seçenek olabilir.

Aylık Gelir Alacağınız Krediyi Etkiler mi?

Krediler sizin aylık gelirinize ve eve ne kadar para girdiğine bakılarak verilir. Bunun en basit hesaplaması da taksit tutarı üzerinden yapılır. Bankaya vereceğiniz kredi taksidi tutarı maaşınızın neredeyse yarısına denk geliyorsa o zaman banka bir başkasının daha gelirinin gösterilmesini ister. Bu da evin çocukları dışında kalan diğer bireylerdir. Çünkü bankalar için çocuklar haneden uzaklaşabilme ihtimali olan fertlerdir.
Konut kredinizi öderken elinize toplu miktar geçtiği takdirde bankaya toplu ödeme de yapabilirsiniz. Böylece hem vade sürenizi kısaltmış olursunuz hem de daha kazançlı çıkarsınız. Fakat bunu da planlı bir şekilde bankaya belirtmeniz gerekir çünkü ara ödemelerin kimi zaman cezaları olur.

Peşinatsız Ev Kredisi Alma Yöntemleri Nelerdir?

Kenarda bir nakitiniz olmadan da ev kredisi borcuna girebilirsiniz. İki yöntem de çok sık kullanılıyor; satın alacağınız evi bankaya ipotek ettirebilirsiniz. Evin asıl sahibi borç bitene kadar banka olacaktır. Bir nevi banka kendi ödemesini garanti altına almış olur. Bir diğer yöntem ise en uygun konut kredisini almak için aileden başka birinin üzerine yapılmış olan evi teminat göstermektir. Böylece iki şekilde de banka kendisini daha güvende hissedecek ve size ev kredisinin tamamını ödeyecektir. Kişiye özel yöntemlerde olabildiği için bu konuyu da banka danışmanıyla konuşabilirsiniz.

birevim-reklam
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code

fourteen + 19 =