Yatırımlık Konut Sektöründe Türkiye, Yunanistan ve İspanya’yı Geçti!

Ülkeler arası emlak sektörünün kıyaslandığı araştırmaya göre Türkiye; bu alanda İspanya, Portekiz ve Yunanistan gibi ülkeleri geçerek önemli bir konuma geldi. Bir başka deyişle, Türkiye’nin yabancılara sattığı konut sayısı her geçen gün artıyor. 2013 yılından beri her yıl daha çok konutu yabancı vatandaşlara satan Türk emlak sektörü; bu satışlardan altı milyar doları geçen geliriyle de bu alanda kendisini ispatlamış olmanın gururunu yaşıyor!

birevim peşinatsız ev

2019 yılında yabancılara satılan toplam konut miktarının 45 bin 483 olduğu tespit edilirken Türk konut pazarından konut satın almayı tercih eden ülkelerin çeşitliliği ise her geçen gün artıyor!

Türkiye, Bir Pazarda Olması Gereken Tüm Özelliklere Sahip!

Türkiye; konut sektöründe yapılan düzenlemeler ve çıkartılan yasalar gereğince çok daha rekabetçi pazar olma şansına erişti. Bu noktada, yapılan global araştırmalara da konu olan Türkiye; ABD merkezli uluslararası gayrimenkul yatırım şirketi Remote Ventures tarafından yapılan avantajlı emlak yatırım pazarları listesindeki toplam 25 emlak pazarı arasında 14.sırada bulunuyor.

Yabancılar için En İyi 25 Emlak Pazarı konulu araştırmaya göre Türkiye; birçok yönden öne çıkan özelliklere sahip! Her şeyden önce, ülkenin büyüme hızı, kazanç vergisi, yaşam maliyeti, işlem maliyeti, turizm sektörü büyümesi gibi konularda diğer ülkelere karşı çok avantajlı! Listenin ilk iki sırasında Kolombiya ve Karadağ yer alırken Türkiye’den bahsedilirken konut fiyatlarının uygun olması, kira getirisinin yüksek seviyelerde olması, yaşam şartlarının standartların üzerinde oluşu ve 250 bin dolara vatandaşlık teşviki gibi etmenler öne çıkarılıyor.

Remote Ventures Kurucu Ortağı ve CEO’su olarak bilinen Matthew Campbell; şirketlerinin dış pazarları tanıma ve takip etme, yükselen yerleri keşfetme, mülkleri detaylarıyla tanıma ve fırsatları yatırıma dönüştürme konusunda en iyisini vaat ettiğini ifade etmiştir.

Gayrimenkulde Türkiye’nin Cazibesine Hayır Demek Mümkün Değil!

Dünya standartlarına uygun şehirleri, güzel sahilleri, vize kolaylığı, sahip olduğu zengin tarihi ve kültürü, genç nüfusu ve gelişmeye elverişli olmasından dolayı Türkiye’nin öne çıktığını ifade eden Campbell; Türkiye’nin benzer ülkelere kıyasla gayrimenkul fiyatları konusunda sağlamış olduğu avantajın ne kadar daha böyle devam edeceğinin ise kestirilemediğinden bahsetmiştir.

Bu konu hakkında konuşanlardan birisi ise Helmann Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Selman Özgün olarak dikkat çekiyor. Aynı şartlara sahip bir konutu Portekiz ve İspanya’da satın almanın yaklaşık 400 bin euroya mal olduğunu söyleyen Özgün; İstanbul’da ise bu rakamın 120 bin euro seviyesinde olduğunu ifade ediyor.

Türkiye’den konut alan kişinin aynı zamanda evini burada dayayıp döşediğini ve buraya yerleştiğini söyleyen Özgün; bu sayede çok ciddi bir döviz katkısının olduğunu yineledi.  Bunun yanı sıra, Türklerin en çok konut aldığı ülkelerin başında ise Karadağ geliyor. Karadağ; bilhassa büyüme hızı ve düşük konut fiyatlarından dolayı Türk yatırımcıların gözdesi!

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code

fifteen − 4 =