Yazlık Almak İçin En Uygun Ülkeler Arasındayız

İngiliz danışmanlık şirketinin yapmış olduğu araştırma neticesinde ülkemiz yazlık almak için en uygun ikinci ülke olarak sıralamada yer aldı. İngiltere’nin Avrupa Birliğinden ayrılık sürecine girmesiyle beraber sterlinin zayıflamasına rağmen Türk Lirası üzerindeki değer kaynının yüksek olması İngilizler için ülkemizi tatil cenneti haline getirmesine sebep oldu. İngilizlere döviz konusunda danışmanlık yapan şirketin hazırlamış olduğu endekse göre Bulgaristan’dan sonra Türkiye yazılık almak için en uygun ikinci ülke olarak gösteriliyor.

birevim peşinatsız ev

Türkiye’de Uygun Fiyatlı Yazlıklar Dikkat Çekiyor

İngiliz Fairfx şirketinin hazırladığı endekse göre Bulgaristan’da ortalama bir yazlığın fiyatı 91 bin sterlin, Türkiye’de bu oran 104 bin sterlin yani yaklaşık 481 bin TL olması ülkemizi yazlık alım konusunda tercih edilmesine sebep oluyor. Yapılan araştırmalara göre yazlık almak karlı yatırım yapmak isteyenlere alternatif olarak ülkemizi gösteriyor. En düşük konut kredisi oranları dikkate alındığında konut alır gibi yazlık almakta karlı çıkarıyor. Yine araştırma verilerine dönecek olursak Yunanistan’da yazlık fiyatları 119 bin sterlin olduğu belirtiliyor. İngiltere’ye komşu konumda bulunan İrlanda ise fiyatlar 125 bin sterline çıktığı da araştırma neticelerinde yer alıyor. İngilizler genellikle emeklilik dönemlerinde kullanmak üzere yazlık almak için rağbet ettiği ülkelerden olan Portekiz’de bir yazlık 218 bin sterlinden alıcı buluyor. Yazlık için İspanya’da 235 bin sterline alınabilirken bu oran Fransa’da 464 bin sterlin olarak en pahalı bölgenin Fransa olduğunu ortaya koyuyor.

Marmaris Yüzde 4 Daha Ucuz

Fairfx CEO’su olan Strafford Taylor’un açıklamalarında yazlık alınırken sadece fiyatların değil söz konusu ülkede günlük ihtiyaçların da nasıl karşılanacağı, ulaşım vasıtalarına yakınlığı da göz önünde tutulması gerekiyor. Araştırmacıların görüşüne göre “Hem siyasi hem de ekonomik durumu göz önünde bulundurmak emlağın iyi bir uzun vadeli u-yatırım olup olmadığına karar vermekte yardımcı olacaktır” deniliyor. Post Office Travel Money tarafından yapılan araştırma da ise TL üzerinde yıllık % 15’e varan değer kaybı olması nedeniyle sterlin Euro karşısında geçen yıla oranla % 6 değer kaybettiği belirtilen araşturma sonucunda 18 turistik sahil bölgesinde fiyatlar karşılaştırıldı. Araştırma sonucuna göre öğle, akşam yemekleri, kahve, su, şarap fiyatları esas alınarak yapılan sıralamaya göre Marmaris’te günlük 68 sterlin harcamayla en ucuz turistik yer olduğu sonucuna varıldı. Yazlık veya konut almak için konut kredisi faiz oranları düştüğünde konut almak kar sağlayacak gibi değerlendiriliyor.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code

8 − 6 =