Yazlık Villalara Olan İlgi Kovid-19 Sürecinde Arttı!

Kovid-19 sürecinde insanların ev ve araba alma hayallerini ertelemek zorunda kaldıkları aşikardır. Bu süreçte yaşanan ekonomik krizden dolayı gayrimenkul yatırımı yapmaktan vazgeçen kişiler; normalleşme sürecinin başlamasıyla beraber bu kararlarını tekrar gözden geçirmek zorunda kaldılar. Bu noktada, yazlık villalara olan ilginin bu dönemde arttığını söylemek mümkündür. Yazlık villa kiralamak isteyenlerin sayısının artmasından dolayı villa kiraları da yükselmektedir.

birevim peşinatsız ev

Yazlık Villaların Aylık Kiraları Neden Artıyor?

Gayrimenkul sektöründe yaşanan bu gelişmeyle alakalı fikri sorulan insanların başında Gayrimenkul Değerlendirme Platformu olarak bilinen Endeksa’nın üst düzey yöneticilerinden birisi olan Görkem Öğüt de bulunuyor. Görkem Öğüt; Kovid-19 salgınının etkilerinin Türkiye’de görülmeye başlamasının ardından insanların yazlık villalara olan ilgisinin arttığını söylerken bu bağlamda villalar için talep edilen kira tutarlarının da ciddi oranda arttığını ifade etmiştir. Buna göre, yazlık villaların aylık kiralarında yüzde 18’e kadar uzanan bir artış görülüyor. Ancak, bu süreçte birtakım sorunların yaşanması muhtemel gibi duruyor! Çünkü, yazlık villa talebi bu kadar çok olmasına rağmen sektörde insanların ihtiyaçlarına yetecek kadar yazlık villa bulunmuyor.

Görkem Öğüt; Kovid-19 sürecinde yazlık villalara duyulan ilginin bilhassa büyükşehirler dışındaki yazlık ve turistik bölgelerde olduğunu söylerken son bir yıl içerisinde bilhassa Antalya’da yazlık villa kira fiyatlarının çok fazla arttığını dile getirdi. Hatta, Antalya’daki villa kira fiyatlarının yüzde 37’ye kadar arttığı biliniyor. Buna göre, yazlık villaların ortalama kiralarının aylık 2 bin 328 lira olduğu ifade edilirken villaların ortalama satış değeri ise 696 bin 300 lira olarak belirlenmektedir. Başka bir husus ise yatırımın geri dönüş süresinde ortaya çıkıyor. Buna göre, villa yatırımının geri dönüş süresi, bu rakamlara göre 23 yıl!

Yazlık Villalara Olan Talep Neden Arttı?

Konuyla ilgili görüşlerini söylemeye devam eden Görkem Öğüt; yazlık villa kira fiyatlarında Antalya’yı Muğla’nın takip ettiğini ifade etmiştir. Muğla ve çevresinde ortalama kira bedeli aylık 3 bin 53 lira olarak bilinirken Aydın’da ise son  bir yıl içerisinde villa kira fiyatları yüzde 24 civarında artış göstermiştir. Bu üç şehrin ardından sırasıyla Eskişehir, Kocaeli, Sakarya, Yalova, Bolu, Balıkesir, Mersin, Adana ve Düzce gelmektedir. İstanbul’da kira artış oranı yüzde 11, Ankara’da yüzde 12, İzmir’de ise yüzde üç olarak dikkat çekiyor.

Görkem Öğüt; Kovid-19 sürecinde evden çalışmanın önem kazanmasından dolayı bu tür villalara olan talebin arttığını söylerken bu yıl ve sonrasında tatil yapmak isteyenlerin beş yıldızlı otel yerine denize yakın, lüks mobilyalı, müstakil havuzlu ve sezonluk olarak kiraya verilen villalara ilgi göstereceğini söylemiştir. Öğüt; evden çalışma sürecinden memnun kalanların her şeyin tam olarak eski haline dönmesine kadar tercihlerinin yazlık villalar olacağını bir kere daha ifade etmiştir.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code

four × one =