Yunanistan’dan Nasıl Ev Alınır?

Komşu ülkelerimizden biri olan Yunanistan konut alımı açısından en çok talep gören bölgelerden birine sahiptir. Hem ülkemize yakın olması hem de tatil bakımından avantajlı olması, yatırımcıların gözlerini Yunanistan’a çevirmektedir. Ancak Türk vatandaşların Yunanistan’dan ev satın alabilmeleri için bir takım aşamaları geçmeleri gerekmektedir. Bu durumun temel nedenleri arasında ülkemizin henüz AB ülkeleri arasında yer almaması bulunmaktadır. Oysaki AB vatandaşları ülkeler arasında oldukça rahat bir şekilde ev alabilmektedir.

birevim peşinatsız ev

Yunanistan’dan ev satın almak için Türk vatandaşlardan Yunan bankalarından herhangi birinde hesap oluşturmaları başta olmak üzere farklı maddeler istek olarak sıralanmaktadır. Her ülkede olduğu gibi Yunanistan’da da bir vergi mevzuatı bulunmaktadır. Konut almak isteyen bireyler öncelikle Yunan vergi mevzuatına hâkim olmalı sonrasında ise bu mevzuata uygun olarak hareketlerini tayin etmelidir. Ön hazırlıkların yapılmasının ardından listeli olarak verilen masrafların ödenmesinden sonra konut alımları için kapılar aralanmaktadır.

Yunanistan’da Konut Sahibi Olmanın Aşamaları

Bireylerin Yunanistan’da konut almak için ülkenin hukuki sistemlerine hâkim olan bir emlak avukatına başvurarak işe başlamaları gerekmektedir. Bu işlem aynı zamanda ülkede oturma izni alınması açısından da büyük bir önem taşımaktadır. Avukatın bir diğer önemi ise, farklı bir ülkede sizin haklarınızı gözetmesi olarak gösterilmektedir. Sizlerden gelen talimatlara uygun olarak yönlendirme yapan avukatlar, tercih edilen konut ya da mülk için bir aracı vazifesi de görmektedir. Satıcı ile yapılan görüşmeler neticesinde ilk satın alma sözleşmesi hazırlanarak depozito ödemeleri gerçekleştirilmektedir. Ödemeler mülkün fiyatının %10’luk oranı üzerinden alınmaktadır. Sonrasında ise mülk üzerinde herhangi bir ipotek ya da sıkıntı olup olmadığı araştırılmalıdır. Araştırmalar iyi sonuç verdiğinde ise ortalama olarak bir ya da bir buçuk ay içerisinde mülklerin teslimi yapılmaktadır. Arada geçen süre içerisinde devletin istediği gereklilikler yerine getirilmektedir.

Yunanistan’dan Ev Alımı ile İlgili Detaylar

Gayrimenkul alımlarında Yunanistan’dan yana karar kılan bireyler işlemlerini büyük bir dikkatle sürdürmelidir. Öncelikle ev alımlarında alıcı ve satıcı için birer sözleşme hazırlanmaktadır. Hazırlanan sözleşmenin noter huzurunda imzalanması en önemli adımlardan biridir. Bu adım, alıcıların sorumluluğu altında olduğu için gerekli hazırlıkların sizler tarafından yapılması gerekmektedir. Ayrıca sadece alıcıların değil satıcıların da bir takım belgeleri temin etmeleri şarttır. Özellikle temiz vergi sicili olduğunu kanıtlayan belge olan B’Tax sertifikası muhakkak edinilmiş olmalıdır. Noterlerin belgeleri kontrol etmeleri ve onaylamalarının ardından devir işlemleri yapılarak mülklerin tapuları hazırlanmaktadır.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code

9 + nineteen =