Ziraat Bankası Bireysel Emeklilik İptali Nasıl Yapılır

Bireysel emeklilik iptal işlemi Ziraat Bankasında nasıl yapılır? Öncelikle Bireysel Emeklilik sistemine neden katılmamız gerektiğini sorgulayalım. 2018 yılının ilk çeyreğinden bu yana 45 yaş altında olan; işçi, memur ve sözleşmeli çalışan kişilerin sosyal güvenlik sisteminin tamamlayıcısı bir unsurudur. Ancak kesinti yapılmadan bireysel emeklilik sisteminden ayrılmanız mümkündür.

birevim peşinatsız ev

5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 4. Maddesine göre işveren düzenlediği bir emeklilik sözleşmesiyle çalışanı emeklilik planına dâhil ediyor. İşveren, hazine Müsteşarlığının uygun gördüğü şirketlerden birine çalışanını otomatik katılım ile emeklilik planına dâhil etmiş oluyor.

Ziraat BES İptal İşleminin 3 Hızlı Yolu

 1. Ziraat mobil bankacılık ilk seçeneklerinizden biridir. Mobil bankacılığınıza giriş yaptıktan sonra; menüler kısmından değişiklik talebini tıklayın. Otomatik Katılımlı Sözleşmeler, Cayma Talebi adımlarını izleyerek bireysel emeklilik iptali gerçekleştirebilirsiniz.
 2. Müşteri hizmetleri konu hakkında size yardımcı olabilir. İptal işlemi için Ziraat emeklilik müşteri hizmetlerini arayın. 0850 222 9700 numaralı hat size yardımcı olacaktır. Sonra yapmanız gereken istenen bilgileri vermektir.  Şifreleri tıklayın ve ortalama 5 saniye bekleyerek 2.1.1 numarayı tuşlayın.  Müşteri hizmetlerine bağlantı gerçekleştirdikten sonra iptal edebilirsiniz. Müşteri hizmetlerine bağlantı bu şekilde gerçekleşir ve sonra iptal için görüşebilirsiniz.
 3. Web sitesi üzerinden de iptali gerçekleştirmeniz mümkündür. ziraatemeklilik.com.tr adresini tıklayın. Sonrasında menüler kısmı size yardımcı olacaktır. Değişiklik ve Talepler › Otomatik Katılımlı Sözleşmeler › Cayma Talebi adımlarını izleyerek iptal etme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Ziraat Bankası Bireysel Emeklilik İptal Numarası ve Kesintileri

0850 222 9700 Ziraat BES iptal işlem telefon numarasıdır.  Hafta içi her gün iptal ve cayma talepleriniz için de ulaşabilirsiniz.  İptal işleminde yaşanacak kesintiler ve iptal etme aşamaları kullanılmalıdır.

BES İptalinde Stopaj Kesinleri Ne Kadar?

56 yaşını dolduran ve 10 yıl kesintisiz ödeme yapan kişiler emekli olmaya hak kazanır.  10 yılınızı doldurmadan BES iptali yapacaksanız elde ettiğiniz topluma kazanç üzerinden %15 kesinti ile ödemelerini iade alabiliyor.

Ancak 10 yılı doldurmuş ve 56 yaşını doldurmamış iseniz  %10 stopaj kesintisi yapılıyor.  .

Ziraat BES İptalinde Devlet Desteği Kesintisi Olur Mu?

Sisteme dâhil olan her çalışan için %25 devlet katkısı sağlanmaktadır. Aylık olarak yatırdığınız aidatların %25’i kadar devlet katkısı eklenmektedir.  İptal etmek için iletişime geçerseniz kesintiler uygulanacaktır.

 1. Ziraat BES sisteminde 3 yıldan az kaldıysanız; iptal talebinde bulunduğunuzda devlet katkısının hepsi kesilir. .
 2. Emeklilik sistemine 3-6 yılları arasında katılım yaptıktan sonra ayrılmak istediyseniz; devlet katkısının %85’i kesilir.
 3. 6 yıl ile 10 yıl arası BES’te kaldıktan sonra iptal ettirmek isteyen kişilerden ise kesilen devlet katkısı %65’tir.
 4. Bireysel emeklilik süresini tamamladıktan sonra emeklilik yaşı gelmediği için ayrılmak istediğiniz takdirde devlet desteğinin %40’ı kesilir.

 

birevim
Paylaş

8 Comments

 1. Nazlı Özer Reply

  Bireysel emeklilik yaptırmayı bende düşünüyordum ama çok uzun süreç ve ödeme yapmadığımızda iptal oluyor sanırım

  1. admin Reply

   Merhaba Nazlı Hanım,
   Ziraat Bankası bireysel emeklilik iptal süreci farklı şekilde ilerlemektedir. Ödeme yapmayacağınız dönemler için bankanız ile görüşmelisiniz.

 2. Derya Bozkurt Reply

  Bireysel emeklilik çok güzel bir şey ancak çok uzun vade bağlı kalıyorsunuz bir kötü yanı bu

 3. Yakup Turan Reply

  Ziraat Bankası bireysel emeklilik kaydım vardı benimde ancak 1 sene önce iptal ettirdim çok uzun sürüyor diye

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code

twelve − six =