İşyeri Açma Kredisi (Geri Ödemesiz Hibe 2021)

Yeni bir iş kurmak isteyen ancak maddi açıdan zor durumda olan tüketicilerin önünde iki farklı seçenek yer alır. İsteyenler KOSGEB kredisi kullanabilirler. Bunun yanı sıra, bankalardan faizsiz kredi almak da mümkündür. Fakat, işyeri açmayı planlayanların ilk olarak KOSGEB üzerinden araştırma yapmaları gerekir.

birevim peşinatsız ev

KOSGEB İşyeri Açma Kredisi Şartları Nelerdir?

KOSGEB kredisi istiyorsanız her şeyden önce aklınızda bir iş fikri olmalıdır. İş fikriyle beraber başvuru yapılmalıdır. Bu noktada, KOSGEB danışmanları; işyeriniz için size nasıl destek olabileceklerine dair fikir verirler. İşyeri açmayı düşünüyorsanız ilk olarak iş kurduğunuz alanın KOSGEB desteklenen sektörler arasında olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Sermayesi olmayanlar için başlangıç aşamasında 60 veya 70 bin TL’nin yeterli olacağını söylemek gerekir. Ancak, büyük bir şirket açmayı düşünenlerinin bu işe kendilerinin de para koyması şarttır. Bir başka deyişle, KOSGEB’in 500 bin TL gibi bir kredi sunmayacağını söylemeliyiz.

KOSGEB Kaydı Ne İşe Yarar?

KOSGEB; aklında yeni bir iş fikri olanlara 60 bin ila 370 bin TL arasında finansman desteği sağlamaktadır. Bu noktada, KOSGEB kredisi almak isteyenlerin ilk olarak hangi programa kayıt olmak istediklerini belirlemesi şarttır. Geleneksel girişimci için 60 bin, ileri düzey girişimci için 370 bin TL gibi bir hibenin verilmesi söz konusudur. Bunun yanı sıra, girişimcilik kurslarına katılmak zorunludur. Kovid-19 sebebiyle online ortamda verilen bu kursların ardından sertifika alınmaktadır. KOSGEB tarafından desteklenen bir sektörde işyeri açılmak zorundadır. Başvuru sırasında iş planı hazırlanmalıdır. Sisteme kayıt olunmasının ardından e-hizmet üzerinden online olarak kuruma başvurulmalıdır.

Faizsiz İşyeri Açma Kredisi Veriliyor Mu?

İşyeri açmak isteyen ancak elinde maddi imkanlar olmayanlar için KOSGEB kredisinin yanı sıra faizsiz işyeri açma kredisi de sağlanmaktadır. Ancak, 2021 yılında olduğumuz şu günlerde faizsiz işyeri açma kredisi yalnızca Halk Bankası tarafından verilmektedir. Buna ek olarak, 2020 Aralık ayının son günlerinde Resmi Gazete’de yayımlanan karar kapsamında esnaf ve sanatkarlara yüzde 50 faiz indirimli kredi ve duruma göre yüzde yüz faizsiz kredi kullandırılacaktır.

İş Kurma Kredisi Veren Bankalar

Tüketicilere iş kurma kredisi veren bankalar arasında Albaraka, Şekerbank, Denizbank, QNB Finansbank, Akbank Kobi Bankacılığı, TEB, İş Bankası, Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıfbank yer alır. Bu bankalar dışında Türkiye İş Kurumu; engelli raporu olanlara ve ceza infaz kurumlarından şartlı tahliye edilenlere 36 bin TL geri ödemesiz kredi vermektedir. Ancak, İşkur’dan bu krediyi almak için gerekli şartlar sağlanmalıdır. Buna ek olarak, dükkanı açtıktan sonra esnaf kefalet kooperatifine üye olanlar kredi alabilirler.

Ziraat Bankası; girişimcilere en çok kredi veren bankadır. Sitesinde kimlere kredi verildiği hakkında bilgiler yer alır. Aynı şekilde, Halkbank da duruma göre 500 bin TL kredi sunabilen bir bankadır.

birevim
Paylaş

4 Comments

 1. Recep Bozkurt Reply

  İş yeri açma kredisi çekerek şirket kurmak bence çok mantıklı değil borçla işe kalkışmak biraz riskli

  1. admin Post author Reply

   Merhaba Gülşah Hanım,
   Bu geri ödemesiz KOSGEB kredisini istiyorsanız her şeyden önce aklınızda bir iş fikri olmalıdır. İş fikriyle beraber başvuru yapılmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code

seven − one =